CORONA VİRÜS İLE MÜCADELE EDERKEN…

CORONA VİRÜS İLE MÜCADELE EDERKEN…
CORONA VİRÜS İLE MÜCADELE EDERKEN…


Zorluklarla başa çıkabilme becerilerimizin sınırlarını en uç noktalarda deneyimliyoruz bu günlerde… Zorluklarla başa çıkma becerilerimiz yüksek ise çevremizde olan bitenleri yönetebilmede o denli usta olabiliyoruz. Bu süreci rahatlıkla kontrol altına alabiliyor, elimizin altındaki kaynaklarımızı daha iyi değerlendirebiliyor, daha uyumlu ortamlar yaratabiliyoruz. Bu becerilerimiz düşükse şayet, etrafımızdaki durum içerisindeki konumumuzu değiştirmek yada geliştirmek konusunda daha güçsüz hissedebiliyor, etrafımızdaki imkanları fark etmeye kapalı olabiliyor, ve hayatımızın kontrolümüz altında olmadığı fikrini daha çabuk kabul edebiliyor oluyoruz. Corona Virüs ile tüm dünya olarak mücadele ettiğimiz bu günlerde;    -Olağandışı durumlarda, normal ve olağan tepkiler vermemek son derece normaldir. Öncelikle bunu bilelim.

   – Bu dönemde kendimizde bazı değişiklikler gözlemleyebiliriz; uyku düzeninin bozulması, iştah artışı veya azalışı, ani duygu değişimleri, güvende olma hissi vb. Bunlarda bu dönem içerisinde gayet normaldir.

  –  Bu dönemde olan rutininize en yakın çerçevede olanı koruyun tıpkı her gün yaptığınız gibi ( Uyanma saatiniz, çalışma saatleriniz her ne kadar home office olsa da ). Rutininiz sizi güvende hissettirecektir.

  –  Boşluklarınızda da uzun zamandır yapmak isteyip de yapamadığınız aktivitelere yönelin. Bu sanat olursa güzel bir duygu sağaltımına da sebebiyet verir.

 –   Sosyal iletişim şeklinizi bugünlerde değiştirmiş olsanız da, alın kahvenizi önünüze, en rahat ortamınız olan evinizde, sevdiklerinizle sohbetin keyfine varın.

   – Yaşadığımız, karşılaştığımız herşey bizler için. İnsan herseye adapte olabilir ve herşey geçicidir bunu da kendinize hatırlatmayı unutmayın.

   – Kendiniz, sevdikleriniz ve toplumumuz için evde kalın.

–    Zorlandığınız durumlarda biz uzmanlardan destek almaktan çekinmeyin. Buradayız!
 
                                                                            Uzm. Psk. Ceren Barutçuoğlu Özsoy


* Görsel “Umut ve Belirsizliğin Seyahati” ‘ni konu edinmiş olup Graham Francoise tarafından resmedilmiştir.